În temeiul art. 107 alin. (1) şi (3) din Constituţie şi al art. 1 lit. g) din Legea nr. 81/1995 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe, Guvernul României emite următoarea ordonanţa:
CAP. 1 Dispoziţii generale
ART. 1 Statul stimuleaza activităţile de cercetare ştiinţifică şi dezvoltare tehnologică, care sunt prioritati naţionale.
ART. 2 Activităţile de cercetare ştiinţifică şi de dezvoltare tehnologică, componente principale ale procesului general de inovare, denumite în continuare activitate de cercetare-dezvoltare, cuprind: a) cercetarea fundamentală, desfăşurată în principal pentru a dobîndi cunoştinţe noi cu privire la fenomene şi procese, precum şi în vederea formulării şi verificării de ipoteze şi teorii; b) cercetarea aplicativa, destinată în principal utilizării cunoştinţelor ştiinţifice pentru realizarea de noi sisteme, produse, tehnologii şi servicii; c) dezvoltarea tehnologică, formată din activităţile de inginerie a sistemelor, de inginerie şi proiectare tehnologică, de transfer tehnologic şi implementare a investiţiilor, prin care se realizează aplicarea şi transferul rezultatelor cercetării către agenţii economici, precum şi în plan social, şi care are ca scop introducerea şi materializarea de noi tehnologii, produse, sisteme şi servicii, precum şi perfecţionarea celor existente.
ART. 3 (1) Activitatea de cercetare-dezvoltare se poate desfăşura în cadrul categoriilor de unităţi prezentate mai jos, indiferent de tipul de proprietate şi de forma de organizare a acestora: a) institute naţionale de cercetare-dezvoltare, organizate după modelul regiilor autonome; b) unităţi de cercetare-dezvoltare, organizate ca instituţii publice, în subordinea autorităţilor administraţiei publice centrale;