Inapoi la Cautare

ORDIN 1 /2006


privind nivelul comisioanelor percepute de Trezoreria Statului pentru serviciile prestate clienţilor


Puteti sa consultati o forma actualizata valabilă între 01.04.2009 și 27.01.2010 , conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata ,valabilă între 01.04.2009 și 27.01.2010 , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC


    În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice şi a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare,

    având în vedere prevederile art. 7 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea şi utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 201/2003, cu modificările şi completările ulterioare,

    ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:

    ART. 1

    (1) Începând cu 1 ianuarie 2006, Trezoreria Statului percepe comisioane pentru operaţiunile de plăţi derulate prin intermediul sistemelor de decontare a plăţilor de mică şi mare valoare în relaţia cu instituţiile de credit, dispuse din următoarele conturi purtătoare de dobândă:

    a) cont 50.69 "Disponibil al operatorilor economici", deschis în baza art. 6 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea şi utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 201/2003, cu modificările şi completările ulterioare;

    b) cont 50.25 "Disponibil al instituţiilor publice ale administraţiei centrale finanţate integral din venituri proprii";

    c) cont 50.28 "Disponibil al instituţiilor publice ale administraţiei publice locale finanţate integral din venituri proprii".

    (2) Nivelul comisioanelor plătite de operatorii economici şi instituţiile publice finanţate integral din venituri proprii se situează la nivelul comisioanelor plătite de Trezoreria Statului către Banca Naţională a României şi/sau agentul său mandatat pentru administrarea sistemului de plăţi.

    (3) Lista comisioanelor practicate de Trezoreria Statului pentru conturile menţionate la alin. (1) este prezentată în anexă şi se revizuieşte periodic.

    (4) Comisioanele aferente intervalului cuprins între data de 1 ianuarie 2006 şi data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentului ordin, calculate pentru contul 50.69 "Disponibil al operatorilor economici", se plătesc prin debitarea directă a contului concomitent cu operaţiunile zilei următoare intrării în vigoare a prezentului ordin, iar comisioanele calculate pentru conturile 50.25 "Disponibil al instituţiilor publice ale administraţiei centrale finanţate integral din venituri proprii" şi 50.28 "Disponibil al instituţiilor publice ale administraţiei publice locale finanţate integral din venituri proprii" se înscriu în "Situaţia privind comisioanele de plătit pentru luna ianuarie 2006" transmisă de unităţile Trezoreriei Statului şi se plătesc în termenul stabilit la art. 2 lit. a).

    ART. 2

    Plata comisioanelor stabilite la art. 1 alin. (3) se efectuează astfel:

    a) pentru conturile 50.25 "Disponibil al instituţiilor publice ale administraţiei centrale finanţate integral din venituri proprii" şi 50.28 "Disponibil al instituţiilor publice ale administraţiei publice locale finanţate integral din venituri proprii" plata se efectuează de către instituţiile publice în primele 5 zile lucrătoare ale lunii curente pentru luna precedentă prestării serviciilor, pe baza "Situaţiei privind comisioanele de plătit pentru luna ...", transmisă de unităţile Trezoreriei Statului.

    În situaţia în care instituţiile publice nu efectuează plata în termen, unităţile Trezoreriei Statului debitează direct conturile acestora;
1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda iLegis
Testeaza iLegis
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic