Inapoi la Cautare

INSTRUCŢIUNI 3 /2011


pentru punerea în aplicare a art. 253 din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 17.10.2021, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (17.10.2021) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    În baza prevederilor art. 94 şi 253 din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011,

    în conformitate cu prevederile Ordinului ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 3.753/2011 privind aprobarea unor măsuri tranzitorii în sistemul naţional de învăţământ,

    în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 81/2010 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, cu modificările ulterioare,

    ministrul educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului emite următoarea instrucţiune:

    ART. 1

    (1) Cadrele didactice netitulare calificate încadrate în învăţământul preuniversitar prin suplinire în anul şcolar 2010-2011, care au participat la concursul naţional unic de titularizare în ultimii 3 ani anteriori intrării în vigoare a Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, au obţinut cel puţin nota 7 (şapte) şi au ocupat un post didactic/o catedră, devin titulare ale unităţii de învăţământ respective dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii generale:

    a) se certifică viabilitatea postului/catedrei;

    b) consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ respective este de acord.

    (2) Începând cu data de 1 septembrie 2011, poate deveni titular pe postul didactic/catedra ocupat(ă) prin suplinire într-o unitate sau două unităţi de învăţământ cu personalitate juridică, în anul şcolar 2010-2011, în condiţiile alin. (1), cadrul didactic calificat care, la data solicitării, îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii specifice:

    a) a fost repartizat în anul şcolar 2010-2011 la nivelul unui singur judeţ/municipiului Bucureşti pe un post didactic/o catedră vacantă/rezervată prin suplinire, continuitate pentru suplinire sau ca suplinitor cu post redus, în una sau două unităţi de învăţământ cu personalitate juridică, în baza notei de cel puţin 7 (şapte) obţinute la unul dintre concursurile de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învăţământul preuniversitar de stat susţinute în specialitatea postului didactic/catedrei, în iulie 2010, iulie 2009 sau iunie-iulie 2008, în şedinţă publică organizată până la data începerii cursurilor anului şcolar 2010-2011;

    b) solicită un post didactic/o catedră care este complet(ă), nu este rezervat(ă) şi are o viabilitate de cel puţin 4 ani;

    c) respectă condiţiile de ocupare a postului didactic/catedrei, aşa cum au fost prevăzute de art. 1 din Metodologia privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5.616/2010, şi de Centralizatorul privind disciplinele de învăţământ, domeniile şi specializările, precum şi probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar 2011, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 3.184/2011;

    d) are avizele şi atestatele necesare pentru ocuparea postului didactic/catedrei, conform Metodologiei privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5.616/2010.

    (3) În situaţia în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice netitulare care îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute la alin. (2), pentru departajare se va lua în calcul nota cea mai mare de la concursul/concursurile susţinut/susţinute în iunie-iulie 2008, iulie 2009 şi/sau iulie 2010. La note egale, pentru departajare se folosesc criteriile şi punctajele prevăzute în anexa nr. 2 la Metodologia privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5.616/2010.

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda iLegis
Testeaza iLegis
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic