Inapoi la Cautare

CONVENŢIE din /1979


între Republica Socialistă România şi Regatul Belgiei privind recunoaşterea şi executarea hotărîrilor judecătoreşti în materia obligaţiilor de întreţinere


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 04.02.2023, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (04.02.2023) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

    Hotărîrile judecătoreşti pronunţate pe teritoriul unuia dintre statele contractante vor fi recunoscute şi declarate executorii pe teritoriul celuilalt stat contractant, fără examinarea fondului, dacă îndeplinesc următoarele condiţii:

    a) autoritatea judiciară sa fi fost competenţa potrivit art. 5 al prezentei convenţii;

    b) hotărîrea să fie susceptibilă de executare pe teritoriul statului în care a fost pronunţată.

    ART. 3

    Hotărîrea pronunţată în lipsa nu va fi recunoscută şi declarata executorie decît dacă actul de sesizare a instanţei a fost comunicat în mod valabil părţii lipsa şi dacă aceasta a avut timp suficient pentru a-şi face apărarea.

    ART. 4

    Recunoaşterea sau executarea hotărîrii judecătoreşti va fi refuzată în unul din următoarele cazuri:

    1. dacă este vadit incompatibilă cu ordinea publică a statului solicitat;

    2. dacă un proces între aceleaşi părţi, întemeiat pe aceleaşi fapte şi avînd acelaşi obiect:

    a) este pendinte în faţa unei autorităţi judiciare a statului solicitat, care a fost prima sesizată, sau

    b) a dat loc la o hotărîre pronunţată în statul solicitat.

    ART. 5

    Autoritatea judiciară a statului în care a fost pronunţat hotărîrea este considerată competenţa, potrivit prezentei convenţii, dacă este îndeplinită una din următoarele condiţii:

    a) la data intentarii acţiunii, reclamantul sau pîrîtul avea domiciliul sau reşedinţa obişnuită pe teritoriul acestui stat;

    b) reclamantul şi pîrîtul au avut ultimul domiciliu comun sau ultima reşedinţa comuna obişnuită pe teritoriul acestui stat şi dacă reclamantul şi-a păstrat domiciliul sau reşedinţa obişnuită pînă în momentul intentarii acţiunii;

<   1   2   3   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda iLegis
Testeaza iLegis
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic