Inapoi la Cautare

REGULAMENT din /2005


privind condiţiile de efectuare şi de plată a concediului de odihnă al personalului auxiliar de specialitate şi personalului conex al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea


Puteti sa consultati o forma actualizata valabilă între 31.03.2005 și 16.04.2007 , conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata ,valabilă între 31.03.2005 și 16.04.2007 , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    CAP. I

    Dispoziţii generale

    ART. 1

    (1) Prezentul regulament se aplică personalului auxiliar de specialitate din instanţele judecătoreşti şi parchetele de pe lângă acestea, format din grefieri, grefieri arhivari, grefieri statisticieni, grefieri documentarişti, informaticieni, registratori, precum şi personalului conex reprezentat de agenţi procedurali şi aprozi, potrivit dispoziţiilor Legii nr. 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea.

    (2) Persoanele prevăzute la alin. (1) au dreptul la concediu de odihnă anual plătit, la concedii de studii de specialitate plătite pentru participarea la cursuri sau la alte forme de specializare organizate în ţară ori în străinătate, la concedii fără plată pentru studii sau pentru alte evenimente, precum şi la alte concedii, în conformitate cu legislaţia în vigoare.

    CAP. II

    Concediul de odihnă

    ART. 2

    (1) Personalul auxiliar de specialitate şi personalul conex prevăzut la art. 1 alin. (1) beneficiază anual de un concediu de odihnă plătit de 30 de zile lucrătoare.

    (2) Durata concediului de odihnă prevăzută în prezentul regulament este corespunzătoare activităţii desfăşurate timp de un an calendaristic.

    (3) Personalul auxiliar de specialitate şi personalul conex efectuează concediul anual de odihnă, de regulă, în perioada vacanţei judecătoreşti. Pentru motive temeinic justificate conducerea instanţei sau a parchetului poate aproba efectuarea concediului de odihnă în altă perioadă decât cea a vacanţei judecătoreşti.

    (4) Conducerea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, conducerile instanţelor judecătoreşti şi ale parchetelor de pe lângă aceasta au obligaţia să asigure efectuarea concediului de odihnă de către întregul personal auxiliar de specialitate şi personalul conex în cursul anului calendaristic în care s-a născut acest drept.

    ART. 3

    Personalul auxiliar de specialitate care îndeplineşte, în condiţiile legii, prin cumul, pe lângă funcţia de bază de la instanţe sau parchete, o funcţie didactică în învăţământul universitar acreditat, are dreptul la concediu de odihnă plătit numai de la instanţa sau parchetul la care are funcţia de bază.

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.