Inapoi la Cautare

NORMĂ din /2019


privind cerinţele tehnice de racordare la reţelele electrice de interes public pentru locurile/nodurile de consum


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 19.06.2019, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (19.06.2019) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC


    a) locurilor de consum noi racordate la sistemul de transport;

    b) instalaţiilor de distribuţie noi racordate la sistemul de transport;

    c) sistemelor de distribuţie noi, inclusiv sistemelor de distribuţie închise noi;

    d) unităţilor consumatoare noi utilizate de un loc de consum sau de un sistem de distribuţie închis pentru a furniza servicii de consum comandabil către operatorii de reţea relevanţi şi OTS.

    (2) OTS refuză să permită racordarea unui loc de consum nou la sistemul de transport, racordarea unei instalaţii de distribuţie noi la sistemul de transport sau racordarea unui sistem de distribuţie nou, care nu respectă cerinţele tehnice prevăzute în prezenta normă tehnică şi care nu sunt acoperite de o derogare acordată de către ANRE.

    (3) Pe baza monitorizării conformităţii cu cerinţele prezentei norme tehnice, OTS refuză serviciile de consum comandabil, care fac obiectul art. 50-56, de la unităţile consumatoare noi care nu îndeplinesc cerinţele prevăzute în prezenta normă tehnică.

    (4) Prezenta normă tehnică nu se aplică:

    a) locurilor de consum şi sistemelor de distribuţie racordate la sistemul de transport şi la sistemul de distribuţie sau la părţi ale acestora care aparţin unor insule, ale căror sisteme nu funcţionează în sincronism cu zona sincronă Europa Continentală;

    b) dispozitivelor de stocare, cu excepţia staţiilor de pompare din cadrul centralelor hidroelectrice cu acumulare prin pompare.

    (5) În cazul locurilor de consum sau al sistemelor de distribuţie închise cu mai mult de o unitate consumatoare, aceste unităţi consumatoare sunt considerate, împreună, o singură unitate consumatoare dacă nu pot fi operate independent una de cealaltă sau pot fi considerate agregate în urma unei analize între operatorul de reţea relevant şi gestionarul locului de consum sau al sistemului de distribuţie închis.

    ART. 3

    (1) Cerinţele prezentei norme tehnice nu se aplică locurilor de consum existente racordate la sistemul de transport, instalaţiilor de distribuţie existente racordate la sistemul de transport, sistemelor de distribuţie existente şi unităţilor consumatoare existente care sunt sau pot fi utilizate de un loc de consum sau de un sistem de distribuţie închis pentru a furniza servicii de consum comandabil unui operator de reţea relevant sau OTS, cu excepţia cazurilor în care:

    a) 1. un loc de consum existent racordat la sistemul de transport sau un sistem de distribuţie închis creşte puterea absorbită cu mai mult de 10% din puterea aprobată prin ATR/CfR, dar nu mai puţin de 1 MW sau

    2. un loc de consum existent racordat la sistemul de transport, o instalaţie de distribuţie existentă racordată la sistemul de transport sau un sistem de distribuţie existent este supus/supusă unei modernizări/retehnologizări sau

    3. o unitate consumatoare existentă, racordată la un nivel de tensiune de peste 1000 V, care este sau poate fi utilizată de un loc de consum sau de un sistem de distribuţie închis pentru a furniza servicii de consum comandabil unui operator de reţea relevant sau OTS, este supusă unei modernizări/retehnologizări, care determină actualizarea ATR/CfR în conformitate cu următoarea procedură:
<   1   2   3   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.