Inapoi la Cautare

NORMĂ din /2004


privind vânzarea unor locuinţe de serviciu aflate în administrarea Serviciului de Protecţie şi Pază


Puteti sa consultati o forma actualizata valabilă între 13.01.2005 și 29.07.2006 , conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata ,valabilă între 13.01.2005 și 29.07.2006 , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    ART. 1

    (1) Prezentele norme metodologice reglementează în mod unitar vânzarea locuinţelor de serviciu aflate în administrarea Serviciului de Protecţie şi Pază titularilor contractelor de închiriere care îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 562/2004 privind autorizarea instituţiilor publice din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională de a vinde personalului propriu unele locuinţe de serviciu pe care acestea le au în administrare, denumită în continuare lege, şi care depun la unitatea de administrare o cerere de cumpărare a locuinţei de serviciu.

    (2) Prin unitate de administrare se înţelege unitatea Serviciului de Protecţie şi Pază în evidenţele căreia este înregistrată locuinţa de serviciu. Nominalizarea structurilor prin intermediul cărora se efectuează vânzarea locuinţelor de serviciu se face, potrivit alin. (3) al art. 3 din lege, prin ordin al directorului Serviciului de Protecţie şi Pază, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a prezentelor norme metodologice.

    ART. 2

    Titularul contractului de închiriere a locuinţei de serviciu care nu îşi exprimă opţiunea pentru cumpărarea locuinţei pe care o ocupă va utiliza în continuare spaţiul repartizat.

    ART. 3

    Titularul contractului de închiriere a unei locuinţe de serviciu, interesat de cumpărarea acesteia, solicită în scris cumpărarea locuinţei, printr-o cerere depusă la unitatea de administrare, însoţită de următoarele documente:

    a) copia contractului de închiriere a locuinţei de serviciu;

    b) declaraţie notarială, dată în nume propriu, din care să rezulte că îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 2 din lege;

    c) copii ale actelor de identitate şi ale actelor de stare civilă ale tuturor membrilor familiei menţionaţi în contractul de închiriere.

    ART. 4

    (1) Documentele depuse potrivit art. 3 vor fi analizate şi verificate de către o comisie de vânzare a locuinţelor, denumită în continuare comisie, în ordinea înregistrării cererilor de cumpărare.

    (2) Comisia se numeşte prin ordin de zi al adjunctului directorului şi este compusă din 4 membri specializaţi în domeniul financiar, logistic şi juridic şi un preşedinte.

    (3) După efectuarea operaţiunilor prevăzute la alin. (1), comisia decide, cu majoritate de voturi, asupra soluţionării solicitării prevăzute la art. 3 şi înaintează decizia adjunctului directorului, în scris.

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.