Inapoi la Cautare

HOTĂRÂRE 61 /1990


privind acordarea de facilităţi cetăţenilor români care dobîndesc sume în valută


Puteti sa consultati o forma actualizata valabilă între 20.01.1990 și 23.11.1997 , conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 15,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata ,valabilă între 20.01.1990 și 23.11.1997 , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC


   Guvernul României hotărăşte:

    ART. 1

   Cetăţenii români care dobîndesc sume în valută cu titlu de succesiuni, pensii, donaţii, despăgubiri, ajutoare şi altele asemenea pot să le utilizeze în valută.

    ART. 2

   Sumele în valută pot fi păstrate în conturi la unităţile Băncii Naţionale a României sau la Banca Română de Comerţ Exterior fără a se justifica provenienţă valutei.

    ART. 3

   Sumele în valută aflate în conturi deschise pe numele cetăţenilor români pot fi utilizate în favoarea titularilor conturilor, precum şi a altor persoane fizice sau juridice nominalizate de titulari.

    ART. 4

   La disponibilităţile din conturile în valută deschise pe numele cetăţenilor români în condiţiile prezentei hotărîri, unităţile Băncii Naţionale a României şi Banca Română de Comerţ Exterior acorda dobinzi în valută.

   Nivelul dobinzii în valută va fi stabilit de Banca Naţionala a României împreună cu Banca Română de Comerţ Exterior, ţinînd seama de natura şi felul monedei, de categoriile de operaţiuni bancare, de cuantumul şi de durata de păstrare a disponibilităţilor valutare şi de nivelul dobinzilor practicate pe piaţa internationala.

    ART. 5

   Valuta poate fi schimbată în lei la unităţile Băncii Naţionale a României, Banca Română de Comerţ Exterior sau alte unităţi autorizate.

   Schimbul valutei în lei al valutei se va face la cursul în vigoare la data efectuării operaţiunii.

    ART. 6

   Prevederile art. 2, 3, 4 şi 5 din prezenta hotărîre se aplică şi cetăţenilor români pentru sumele în valută rămase la dispoziţia lor potrivit art. 29, 37 alin. 1 şi 38 din Decretul nr. 233/1974, modificat şi completat prin Decretul nr. 159/1984.
1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.